Yedikule Hayvan Barınağı

Yedikule Hayvan Barınağı

0 Görüş
Yedikule Hayvan Barınağı

Yedikule Hayvan Barınağı

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES BİLGİLERİ

Yedikule Mah. Yedikule Sahil Yolu Surdibi, Fatih, İstanbul
Fatih / İstanbul

HAKKIMIZDA

3000 e yakın köpek barındıran Yedikule hayvan barınağı 2001 yılında kuruldu. Toplam alanı 8000 m2 olan merkezin içinde 500 m2 peyzaj ve gezinti alanı da bulunuyor. Toplam 12 kişinin görev yaptığı merkezin gönüllü yöneticiliğini Mimar Meral Olcay yapmaktadır.Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı gönüllü yöneticisi Meral Olcay barınağı anlatıyor,

Bu barınağın öyküsü nedir?

2000 seneleriydi , park bahçelerdeki görevime gidiyorum (orada kontrol mühendisiyim), trafik sıkıştı. Yolumu değiştirip daha çabuk gidebilirim işime amacıyla sur dibine girdim. Yaşlı bir amca, şu anda barınağın olduğu yerde 20-30 köpeğe kuru ekmek veriyor. Arabamı durdurup ne yaptığını sordum. "Buraya hayvanları atıyorlar ben de ne yapayım, onları böyle besliyorum" dedi. "Amca böyle hayvan beslenir mi? Ben her gün sana yiyecek getiririm, birlikte besleriz" dedim. Her gün evde ailecek boyunlar, ekmekler, paparalar hazırlıyoruz. Sabah işe gitmeden önce saat 7'de geliyorum. Hayvanları besliyoruz, işe gidiyorum. İçim rahat etmiyor, öğle tatilinde yine geliyorum. Akşam bir daha uğruyorum. Bunların hepsini derneklerin de yardımıyla ameliyat ettirdim, kısırlaştırdım, küpelerini taktırdım, aşılarını yaptırdım. Git gide "nasıl olsa bakıyorlar" deyip buraya daha çok köpek bırakmaya başladılar. Belediye de burada bakılıyor diye topladıkları köpekleri buraya bırakmaya başladı. Sayı 300-400'e ulaştı. Baş edemeyeceğim bir hale geldi. O zaman sayın Belediye Başkanımız Mimar Eşref Albayrak ve Başkan Yardımcımız Nurettin Ertemel'e durumu aktardım. "Güzel bir proje çizeyim, barınağı yapalım sizin gurur duyacağınız bir proje olsun" dedim. Bu sırada sayı artmaya devam ediyor. İş çığırından çıktı. Onlar projeye "tamam" dediler. Hayvanlarla beraber inşaat devam etti. 1500 köpek kapasiteli barınağımız bir sene içinde tamamlandı. 2001 senesinin Ağustos ayında o zamanki İstanbul Valisi Erol Çakır, Tınaz Titiz, Orhan Kural, İsmet Sungur ve daha pek çok hayvansever eşliğinde açılışımızı yaptık. 

Açılışımızı yaptığımız günden bu yana hem barındırdığımız hayvan sayısı, hem de ziyaretçi sayımız artıyor. Cumartesi-Pazar günleri 200-300 kişi bizi ziyarete geliyor. Sadece yakın bölgelerden değil Pendik, Kartal, Halkalı, İzmit, hatta bugün Gaziantep'ten biri geldi. Bu bizim için çok büyük mutluluk. Leman Sam, Ediz Hun, pek çok kişinin manevi desteğini alıyoruz. 

Siz gönüllü olarak hizmet veriyorsunuz. Bu barınak nasıl işliyor? 

Her gelen köpek maddi bir yük getiriyor. Derneklerde insanlar para bağışında bulunuyorlar. Burada ise, para bağışında bulunmak yerine bağışla alınacak ihtiyaçları siz kendiniz alıp geliyorsunuz. Veteriner kliniği, mamacı ve eczanede bir borç defterimiz var. Hayvan sahiplenmek için gelenleri ihtiyaç malzemesi karşılığı sahiplendirme yaptığımız için, nerede borç defteri daha kabarık ise o tarafa yönlendiriyorum. Seçtikleri hayvanın özelliğine göre borcumuzun bir kısmını ödüyorlar. Hayvan sahiplenmek amacıyla gelmemiş, sadece ziyaret etmek için gelmişlerse ve "nasıl yardımcı olabiliriz" diyorlarsa "ya ihtiyacımız olan ilacı alarak ya da borçlarımızdan bir kısmını ödeyerek bize yardımcı olabilirsiniz" diyoruz. Bunun dışında belediyemizin bize çok büyük desteği oluyor. Burası Fatih Belediyesine ait, 10 çalışanımızın maaşlarını belediyemiz ödüyor. Hastane, otel, fabrikalardan yemekler topluyoruz. Kuru mama almaya çalışıyoruz. Aygaz mutfak yakıt ihtiyacımızı karşılıyor. Onun dışında, buranın tüm ihtiyaçları hayvanseverler tarafından karşılanıyor.