Yavru Köpeğin Kısırlaştırılması

5 ay önce eklendi

Neden kısırlaştırırsınız?

Kısırlaştırılmış olan yavru köpekler daha mutlu sağlıklı büyür .

Yavru köpekleri kısırlaştırmak meme kanseri, rahim kanseri ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığını azaltabilir. Ayrıca rahim enfeksiyonu olasılığını da azaltır. Planlanmayan gebelikle bağlantılı riskler de önlenir. Fakat bunun için zamanlama konusunda veteriner hekimize danışabilirsiniz.

Yavru köpeğiniz erkekse, kısırlaştırma testis tümörleri önlenebilir ve prostat sorunları önlenebilir. Ayrıca fıtık olasılığı da azalmaktadır. 

Size sağladığı yararlar 

Yavru köpeğinizi kısırlaştırmanın size ve ailenize sağladığı açık yararlar, hiçbir zaman istenmeyen yavrularla uğraşmak zorunda kalmayacak olmanızdır. Ancak başka avantajları da vardır. Erken dönemde kısırlaştırılan erkekler daha az saldırgan olurlar.

Dişi bir yavru köpeğin kısırlaştırılması dolaşma isteğini azaltır ve çevrenizde dolaşan erkek köpekler azalır.

Kısırlaştırma konusunda sizi endişelendiren olaylar olabiliyor.

Yavru köpeğiniz kısırlaştırma sırasında operasyon geçireceği için endişelenmenize sebep olabilir. Fakat bunun faydalı bir yöntem olduğunu bilmenizde de fayda vardır. Tıbbi açıdan sağladığı yararlar, tüm riskleri aşmaktadır.

Köpeğinizin kilo alması zorunlu bir durum değildir. Bu tamamen ona verdiğiniz mama miktarıyla alakalıdır.

Yavru köpeğinizdeki kişilik değişimi;

Bu iyi yöndedir! Daha az saldırgan olur, idrarla bölge belirleme olasılığı azalır.

Operasyon içerikleri;

  • Anestezi uygulaması,
  • Erkeklerde her iki testisin çıkarılması; dişilerde rahim ve yumurtalıkların veya yalnızca yumurtalıkların çıkarılması.
  • Veterineriniz, girişimden önceki on iki saat boyunca yavru köpeğinize yiyecek ya da su vermemenizi ister. 
  • Onu aynı gün eve götürebileceksiniz; ancak uyuşukluğu çok fazlaysa, biraz daha uzun bir süre kalması gerekebilir. 

Akşamları yavru köpeğinize hafif bir mama vermenizi önerir.

Eve döndüğünde birkaç gün dinlenmeye ve daha fazla sevgi ve ilginize ihtiyacı vardır. Etrafta zıplamasına ya da dikişlerini ısırmasına izin vermemelisiniz. Egzersiz olarak hafif ve sizin yanında olduğunuz egzersiz tavsiye edilir. Hekiminiz size tavsiyelerde bulunur ve girişim sonrası kontrol için yavru köpeğinizi ne zaman getirmeniz gerektiği konusunda bilgi verir. Genellikle, dikişlerin kontrolü ve gerekiyorsa çıkarılması için girişimden 10 gün sonra gitmenizi ister.

YORUMLAR