Tavşan Yıkanır mı?

3 yıl önce eklendi

Tavşan sahibi olanların akıllarının karışmasına sebebiyet veren önemli konulardan biri olan tavşan yıkanır mı sorusudur. Bu konuda bazıları yıkanır cevabını verirken bazıları ise tavşanınızı yıkamanızın doğru olmayacağını savunur.

    Evde beslediğiniz tavşanınızı extra bir kirlenme söz konusu değilse yıkamanıza gerek yoktur. Temiz bir tavşanı yıkamanıza gerek yoktur. Bir diğer konu ise tavşanlar yıkanmaktan pekte haz etmezler. Ancak extra kirlenme durumlarında tavşanınızı yıkamanız hem sizin hem de onun açısından sağlıklı olacaktır.

Hangi Durumlarda Tavşanınızı Yıkamalısınız?

Tavşanınızı yalnızca çok aşırı kirlenme durumlarında yıkamalısınız. Bu durum hem sizin hem de tavşanınızın sağlığı açısından iyi olacaktır. Tavşanlar bazı durumlarda oldukça kirlenebilirler. Örneğin; tavşan ishal olursa ayaklarına veya derisine dışkı bulaşabilir veya bahçeye çıktığı zaman üstü toz toprak olabilir. Böyle durumlarda tavşanınızı yıkamak doğru olacaktır.

Tavşan Nasıl Yıkanmalıdır?

Eğer yıkamak zorunda kalırsanız basınçlı suyu tavşanınıza püskürtmeyiniz. Tavşanınızı en ideal yıkama şekliniz nemli bir bez ile sakince silmek olacaktır. Çünkü yoğun su ile yıkadığınızda kurutma işlemi uzun sürecek hatta tam olarak kuruluk sağlanmayacaktır. Tavşanlarda banyo sonrası en önemli unsur tam anlamıyla kuru olmalarıdır. Aksi takdirde yeterince kurumayan ve ıslak kalan tavşanların ölüm oranı %78’dir. Banyodan sonra tavşanınızı kurutmak için asla fön makinesi kullanmayınız. Çünkü fön makinelerinin çıkardıkları ses tavşanınızı korkutabilir hatta psikolojik olarak onu olumsuz yönde etkileyebilir. En doğru kurulama yöntemi kuru bir bez yardımı ile tavşanınızı sakince kurulamanızdır. Ayrıca banyo sonrasında tavşanınızın bulunacağı oda soğuk olmamalıdır. 

Tavşanınızı Yıkarken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

• Öncelikle temiz su dışında herhangi bir temizleyici ürün kullanmayınız. Örneğin; şampuan, sabun gibi kimyasallar.

• Tavşanınızı yıkarken yalnızca gövdesini yıkayınız. Başlarına asla su gelmemelidir.

• Banyo yaptırırken kulaklarına su kaçmasına izin vermeyiniz. Bu durum tavşanınızda mantara sebebiyet verebilir.

• Ağzından veya burnundan su kaçması tavşanda aspirasyon pnömonisi denilen tehlikeli bir rahatsızlığa sebep olabilir. Bu yüzden asla tavşan kafasına su değmemelidir..


YORUMLAR