Su Kaplumbağası Bakımı Nasıl Olmalıdır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

4 yıl önce eklendi

Öncelikle her canlının ideal bir yaşam alanı bulunmalıdır. Su kaplumbağaları için uygun bir yaşam alanı oluşturamıyorsanız bakımlarını üstlenmemeniz gerekir..

Su kaplumbağalarının akvaryumu nasıl olmalı ve nerede durmalıdır; Öncelikle akvaryumun geniş olması ve içerisinde kum bölge olması gerekir. Akvaryum içerisine koyulan taşlar keskin ve sivri olmamalıdır. Bunların yanı sıra akvaryumun büyük bir kısmı güneş almalı ancak bir kısmı da gölgede kalacak şekilde konumlandırılmalıdır. Isı kontrolü ve sıcaklık için termometre kullanabilirsiniz. Sıcaklıklar ıslak bölgede 28(gençlerde 30), kuru bölgede ise 32-33 derece olmalıdır. Kuru alanda ısıyı ultraviyole lambalar ile sağlamalısınız.

Kaplumbağalar nasıl beslenmelidir?

Kaplumbağalar hem otçul hem de etçil hayvanlardır. Özellikle 1 yaşlarını doldurana kadar yavru kaplumbağalara protein ihtiyaçlarını gidermek için et ağırlıklı besinler vermenizde fayda var. Protein takviyesi için haşlanmış yumurta ve tuzsuz kıyma, tavuk eti hatta yumurta akı verebilirsiniz. Ancak 1 yaşını geçmiş olan kaplumbağlarınıza ot ağırlıklı besinler vermeniz daha faydalı olacaktır.

Su kaplumbağasının suyu hangi sıklıkta değiştirilmeli?

İdeal akvaryum temizliği haftada birdir. Ancak filtre kullanıyorsanız bu süre uzayabilir. Kaplumbağlarınızın üzerinde oluşan mantarları yumuşak fırçalar ile temizlemeniz kabuğuna zarar vermeyecektir. En önemlisi ise kaplumbağlar “salmonella” adı verilen bağırsak parazitleri ile yaşarlar. Bu parazit onlara zarar vermese de bizler için ölümcül olabilir. Bu nedenle hijyen konusuna oldukça özen göstermeniz gerekir.

YORUMLAR