Sokak Kedisi Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 ay önce eklendi

Sokak kedisi sahiplenirken nelere dikkat etmeli?

Bazen sokakta boş dolaşan veya yardıma muhtaç ya da size sevimli gelen hayvanları sevmek istersiniz. Hatta bazen onlara öyle içiniz ısınır ki onları alıp evinize götürmek istersiniz. Onu sahiplenmek onunla daha fazla zaman geçirmek gelir içinizden. Peki bu durumda ne yapmalısınız?

Sokak kedileri ilk başta size biraz vahşi gelebilir. Ama zamanla uyum sağlarlar ve tam bir ev hayvanı olabilirler. Ama onları sahiplenirken nelere dikkat etmeliyiz gelin bir bakalım;

1- İlişkinizi ağırdan almalısınız

Onu gözlemleyin ve uysal mı değil mi ona bir göz atın. Örneğin bir kediyi evin dışında besliyorsanız her seferinde beslediğiniz kabı evinize daha da yakınlaştırarak kendisini evinize alıştırabilirsiniz. Hemen evinizde bakmaya başladıysanız bir veterinerle iletişime geçmeniz, sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptırmanız gerekir. Bu aşamada sizi en doğru o kişi yönlendirecektir. Kedinizin evinize alışması biraz zaman alacaktır.

2- Onu içeriye sokma girişimi

Bazı kediler evinize alır almaz sanki yıllardır orada yaşıyormuş gibi hisseder. Bazıları ise evinize uyum sağlayamaz. Bu gibi durumlar için kedinizi ilk günlerde iyi gözlemlemeli ve nerede rahat ettiğini bilip evinizi buna göre düzenlemelisiniz. İlk günlerde kum ve tuvalet konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Tuvalet alışkanlığını iyi gözlemleyerek kumun yapısını ve pozisyonunu onun hareketlerine göre belirleyin.

3- Kedinin sağlığı 

Eğer bir sokak kedisini eve aldıysanız ve evde başka kedileriniz varsa ilk günlerde diğer kedilerle temasa geçmesinin önün geçin ve veteriner hekiminizle konuşup gerekli aşıları, tersleri yaptırın.

4- Kedilerle yavaşça tanıştırın 

Eğer tek bir kedi değil daha fazlasını besliyorsanız;

Bir sokak kedisini eve almadan önce evinizdeki kedilerle arasında bir bariyer olacak şekilde tanıştırın. Yani bu kediyi bir kapının veya bir çitin ardından bir araya gelecek şekilde yakınlaştırın ve tepkilerini gözlemleyin.

5- Sürprizlere açık olun

Eve sokaktan yeni gelen bir kedinin yemeğini nasıl yiyeceği, tuvalet alışkanlığı sizin için bir sürpriz olabilir. Bu gibi konularda biraz siz ona biraz da o size uyum sağlayarak orta yolun bulunması sağlanabilir.

YORUMLAR