Petlerde Genek Sağlık Problemleri

6 ay önce eklendi

Ev hayvanlarının genel sağlık durumu çok önemlidir. Özellikle ilk kez hayvan sahibi olacaklar için, bilinmesi gereken detaylar vardır.

Beslenmeleri, tuvalet eğitimleri, temizlikleri bir yana, her canlı gibi onların da birtakım sağlık sorunları olabilir.

Tecrübeli sahipler, genellikle semptomların neden oluşabildiğini bilir ama özellikle evinde ilk kez hayvan besleyenler, pet sağlığı konusunda biraz acemidirler. Ev hayvanlarında beslenmenin önemi oldukça büyüktür.

Ev hayvanlarında en çok rastlanan genel sağlık sorunları;

  • İshal, kusma, iştahsızlık ve alerjik reaksiyonlardır. 

Tedaviden çok korumaya yönelik yardım gerekmektedir onlara. Aşı takvimine uyulması, bununla birlikte ırk, genetik yatkınlık, yaş ve kişisel hassasiyet durumlarına göre hekimlerinin tavsiye ettiği mama ve destekleyici ürünleri kullanmaları, uzun vadede ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının önemli ölçüde önlenmesini sağlar. 

Köpek;

Hayvanlarda iştahsızlık, çok önemli sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Hasta sahipleri tereddütte kaldıkları durumlar ve acil sayılabilecek vakalarda hekimlerine danışabilirler. Mesela iştah azalması pek çok hastalığın habercisi olabilir ve erken teşhis açısından büyük önem taşır, hayat kurtarabilir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

İshal, kusma ve travmalar özellikle genç yaştaki hayvanların birincil ölüm nedenlerindendir ve acilen yardım almayı gerektirir.

Kısırlık operasyonu sonrasındaki dönemde, operasyon riski ve hastanın kişisel bilgileri göz önünde bulundurularak hasta sahibine gerekli bilgiler verilmeli. Her hasta için aynı şeyleri söylemek bu anlamda doğru olmaz. Bazı hastalar büyük desteklere ihtiyaç duyarken, bazıları bu süreci çok kolay atlatır. Doktor gözlemi bu yüzden önemlidir.

Hayvanlarda da insanlar gibi bilinçsiz ilaç kullanımı çok risklidir. Yetişkin bir ev hayvanında veteriner kontrolü iki ayda bir olmalıdır.

Sağlık durumu iyi ve özel bir beslenmeye ihtiyaç duymayan hayvanlarda öncelik, profesyonel kuru mamadır. Çünkü ancak bu şekilde beslenme kaynaklı hastalıkların neredeyse tamamen önlenmesi sağlanıyor. Ev yemekleriyle besleme konusunda ısrar eden pet sahiplerine söyleyebileceğim ise yağlı, tuzlu, şekerli, baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durmaları. Sadece haşlanmış gıdalar ılık bir şekilde verilebilir. Ve tabii protein, vitamin ve karbonhidrat dengesine dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra özel diyet kararı verilmiş hastalar, doktor tarafından önerilen tedavi mamalarıyla beslenmeli.

YORUMLAR