Köpeklerde Regl Dönemi ve Yapılması Gerekenler Nelerdir?

2 yıl önce eklendi

Tüm canlılar türünün devamını sağlamak için üremeye ihtiyaç duyarlar. Bu döngü her canlıda farklılıklar gösterir. Dişi köpeklerde bu döngüye dahil oldukları için regl dönemine girerler.

Köpekler Ne zaman Regl Olurlar?

Genelde köpekler 6-7 aylık oldukları süreçte regl olmaya başlarlar. Ancak ırklarına, cinslerine, beslenme şekillerine, yaşadıkları ortama göre bu durum farklılıklar göstermektedir. Genç dişi köpekler senede en az iki defa regl olurlar. Ancak köpeğin yaşı arttıkça bu durum yılda bir kez tekrarlanmaya başlar. Köpeklerde regl dönemi bahar aylarında görülür ve 21 gün sürer.

Köpeğinizin Regl Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

İlk başta gelen belirti açık renkli kanamadır. İlk kanama açık renkte olduğu için bu durumu fark etmeyebilirsiniz. Daha sonrasında kanamanın rengi yavaş yavaş koyulaşır ve köpeğiniz kızgınlık dönemine girmiş olur.

Regl dönemindeki köpeğinizin kanama lekelerini nasıl önleyebilirsiniz; Köpekler genellikle temiz hayvanlardır. Bu nedenle regl döneminde de aynı şekilde temizliğe devam ederler. Dişi köpekler regl dönemine girdiklerinde genital bölgelerini sürekli temizleler. Bu nedenle sizlerin extra silme veya temizleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca petshoplar ve veterinerlerden temin edebileceğiniz özel köpek külotları da köpeğinizin ev eşyalarına kanama lekesi bulaştırmasını engeller.

YORUMLAR