Köpeklerde Gıda Alerjisi

2 yıl önce eklendi

Köpeklerde gıda alerjisi hastalığının nedenleri nelerdir; bu tür hastalıklarda birinci neden, mamalardan alınan besin maddelerindeki organizmanın tolerans göstermemesi olarak görülür. Köpeklerin ırklarına göre değişkenlik gösteren bu durumun oluşmasında birçok farklı reaksiyon görülebilir..

Köpeklerde gıda alerjisi hastalığı nasıl ortaya çıkar?

Gıdaların içerdiği proteinlerin antijenik karakter göstermesiyle gelişmeye başlar. Glikoproteinlerin ısı ve sindirim işlemlerine karşı vücudu antijen özelliğiyle koruması sebebiyle bağışıklık sistemini aktif hale getirmesi ve alerjik reaksiyonların oluşumu söz konusudur.

Köpeklerde gıda alerjisi belirtileri nelerdir;

• Genelde ilk ortaya çıkan belirtiler kaşıntı, kızarıklık ve tüy dökülmesidir. Kaşıntı şiddetli bir hal alırsa köpeğinizin kendini ısırdığını görebilirsiniz.

• Alerji sebebiyle deride beliren kuru ve kepekli bir görüntü baş bölgesi ve kuyrukta şekillenir.

• Doku üzerindeki dökülmeler çoğunlukla baş, boyun, ense ve omuzlarda belirgin haldedir. Ve kaşıntıya bağlı olarak bu bölgelerde tüy dökülmeleri meydana gelir.

• Alerjiye neden olan madde tespit edilmediği sürece bu durum kendini tekrar edebilir. Ve köpeğinizin vücudunun her yerine yayılmaya başlar.

• En az alerjik protein kaynağı olarak kuzu etidir. Bu nedenle kuzu eti ağırlıklı mamaları tercih edebilirsiniz.

• Ayrıca köpeklerde ırklarına göre alerjilere yatkınlık gösterebilir.

    Gıda alerjileri ırka, mevsime, yaşa ve cinsiyete göre değişik süreçlerde görülebilir. Alerjilere neden olan maddeler tespit edildiğinde diyet düzenlemesi ile kolay bir şekilde tedavi edilebilir..YORUMLAR