Köpeğimizi Traş Ettirmek Zararlı Mıdır?

2 yıl önce eklendi

Bunun dışında köpeğimizi traş ettirmemizin ne gibi zararları vardır?Yaz ayları yaklaştığında çoğu köpek sahibi, onları rahatlatacağını düşünerek traş ettirmek konusunda kararsız kalıyor. Ancak köpeğimizi traş ettirmenin yararından çok zararı olduğunu bilmemizde fayda var. 

Traş işlemi köpeğinizin psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor..

Doğalarında olmayan traş eylemi köpeklerin psikolojilerini olumsuz yönde etkiler. Kendilerini çıplak kalmış hissederler. Bu durum sonucunda köpeğiniz sosyalleşmekten kaçınabilir ve kendilerini saklamaya çalışabilirler. Ayrıca traş edilen köpeklerin vücutları direkt olarak güneş ışığına maruz kalır. Bu durum köpeğinizde aynı bizlerde olduğu gibi cilt kanserine yakalanma riskini arttırır. Bu durumla ilgili bilinen en büyük yanlışlardan olan ise yaz aylarının yaklaşmasıyla traş edilen köpeğin serinlediğini düşünmektir. Ancak köpeğinizin sahip olduğu tüyler onları hem sıcaktan hem de soğuktan korumayı sağlar. Tüyler sayesinde köpeğinizin vücut sıcaklığı sabit kalır. Bu nedenle köpeğinizin traş edilmesi onu serinletmek yerine dengesiz bir vücut sıcaklığına sahip olmasını sağlar.

Ancak traş işlemi ekstrem durumlarda ise gerekli olabilir;

Elbette bazı durumlarda köpeğinizi bir seferliğe mahsus traş ettirebilirsiniz. Bunların başında kıtık olmuş, yani taranarak açılmayacak hale gelmiş tüylerin temizlenme gerekliliği geliyor. Ancak unutmamanız gereken yeniden tüyler uzamaya başladığında düzenli olarak taramanız yeniden böyle bir durumla karşılaşmanıza engel olacaktır. Bunun dışında tedavi için köpeğinizi bölgesel traş ettirebilirsiniz. Örneğin ameliyatlar, yara tedavileri gibi..

YORUMLAR