Kedilerde Tırnak ve Tüy Kesimi

2 hafta önce eklendi

Kedi familyası ayak parmaklarının uçları ile yürür. Ön patilerinde beş ve arka patilerinde dört parmakları bulunur. Çita, balıkçı kedi ve yassı baş kedi haricinde bütün kediler tırnaklarını parmaklarından dışarı uzatıp tekrar geriye çekebilirler. Yürürken kendiliğinden çıkmamaları ve böylece boş yere, yıpranmamaları için tırnaklarını çıkarmak için özel kasları vardır. Tırnaklar kullanılmadıkları zaman, derinin içinde saklı şekilde durabiliyor. 

Tırnak Kesme;

Bu uygulamaya kediniz yavruyken alışmasını sağlamanız ilerideki dönemlerde olası güçlükleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Yavru kedilerin tırnakları sivri ve keskindir. Yavru kedilerde tırnak kesimi yapılırken sivri bölgeyi alarak bir başlangıç sağlanabilir yavru kedilerde tırnak keserken çok dikkatli olunmalıdır.

Kedilerde tırnak kesimi orta kısımda damar ve sinirleri içeren canlı doku ve onun ilerisinde ölü tırnak dokusundan oluşmaktadır. Kedi tırnağı kesilirken ölü dokunun kesilmemesi gerekir eğer canlı dokuyu da keserseniz kanamaya neden olursunuz. Beyaz tırnaklı kedilerde tırnak kesimi kolayca ayırt edilebilir ölü doku ve canlı doku bu işlemi biraz daha kolaylaştırmaktadır. Siyah tırnaklı kedilerde durum tam tersidir. Yapmanız gereken şey kedinin patisine sıkıca bastırmak ve dışarıya çıkmasını sağlamak sonra kuvvetli bir tırnak makası ile canlı tırnağı kesmemeye dikkat etmektir.

Tırnak kesimi için özel olarak tasarlanmış tırnak makaslarından yararlanabilirsiniz. İnsanlar için üretilen tırnak makasları bu iş için uygun değildir. Kanamaya sebep olacak şekilde kesmemeye çok dikkat etmelisiniz. Eğer tırnak kanıyorsa o zaman pıhtılaşmasını sağlayan bir preparat kullanmalısınız.

Kedilerin Tüylerini Kesme

Genellikle kedilerin tıraş işlemi anestezi altında ve ya sakinleştirici eşiliğinde yapılır. Çünkü kediler tıraş makinesinin titreşiminden ve sesinden rahatsız olurak tepki gösterebilirler, kıpırdayabilirler ve bu sırada kazalar meydana gelir. Kedinin tüyleri isteğe bağlı olarak başında veya kuyruğunda bırakılarak biraz daha güzel bir görüntü elde edilebilir. 

Kedilerde tıraş genellikle yaz aylarında tercih edilen bir durumdur çünkü çok yoğun tüy dökümü başlar bahardan sonra tüylerin değişim zamanı gelir ve bu esnada uzun tüylü kedilerde evde çok fazla tüy dökümü olabilir. Hem hayvanın yazın rahat etmesi hem de evdeki tüy dökülmesi problemini çözmek için tıraş gereklidir. Tüyler uzadıktan sonra 6 ay kadar tüy döküntüsü görünmez. Kedi kendini taratmıyorsa bu durumdan hoşlanmıyorsa uzun tüylü kedilerde tüy topaklanmaları oluşabiliyor ve bu topaklanmalar deri yaralanmasına sebep olur. Oluşan lezyonların ve yaraların iyileşmesi içinde mutlaka tıraş etmek gerekir. 

Bütün kedilerin dökülmeye hazır tüylerinin toplanması için tüy bakımına ihtiyaçları vardır. Kedinizin tüy bakımını yaparken onun sağlığını da gözden geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Bu sırada derideki herhangi farklılıkları da gözden geçirme fırsatı elde etmiş olursunuz yara pire vb. gibi. Eğer kedinizin bir hastalığı yok ise tüyleri de güzel görünecektir. Sağlıklı deri ve güzel tüyler iyi bir beslenmeyle sağlanmaktadır. Kediyi taramaya yavruyken başlamanız ve bu işlemi sık sık yapmanız ileriki dönemlerde bu işlemi tatsız bir hal almaktan alıkoyacaktır. 

Kedilerde Tüy Bakımı 

Kedilerde tüy bakımı tüy tiplerine göre farklı şekillerde yapılabilir. Tüy tiplerinden kısaca bahsedersek 3 gruba ayırabiliriz kısa uzunlukta orta uzunlukta ve uzun tüylüler. Tüy bakımı için gerekli olanlar kedi tarak ve fırçalarıdır. İnsanlar için üretilmiş taraklar etkili olmayabilir. Uzun tüylü kediler için kalın dişli tarak kullanılır.

YORUMLAR