Kedi Ve Köpeklerde Kızgınlık Dönemi

1 yıl önce eklendi

Kedi ve köpeklerde kızgınlık dönemi , kedi ya da köpeğin ergenlik dönemine girerek çiftleşebilecek olgunluğa erişme durumudur. Bu dönem halk arasında kızgınlık, kızan, kızana gelmek olarak adlandırıldığı gibi tıbbi kaynaklarda östrus olarak adlandırılır. Hem kediler, hem de köpekler Poliöstrik, yani yıl içerisinde birden fazla defa kızgınlık dönemi görülebilen hayvanlardır.

Kedi ve Köpek Kızgınlık Dönemi Ne Zaman Başlar?

Kedilerde kızgınlık dönemi erkek ve dişilerde birçok kritere bağlı olarak farklı zamanlarda başlar. Dişi kedilerde ilk kızgınlık dönemi 4-12 ay arasında gerçekleşebilirken, erkek kedilerde 10-12 ay dolaylarında görülebilir. Ayrıca kedi cinsleri arasında da farklılık görülmektedir. Siyam kedilerinde daha ilk kızgınlık dönemi daha erken gerçekleşirken, İran kedisi gibi uzun tüylü cinslerde bu süre 18nci ayı bulabilir. Kedilerde kızgınlık dönemi ilk başlangıç zamanı, yani cinsel olgunluğa erişme zamanı iklim koşulları ve gün ışığı, yapay ışıklandırma, soğuk mevsimde ya da sıcak mevsimde doğum gibi etkenlere bağlı olarak erken veya geç görülebilir. Köpeklerde kızgınlık dönemi başlangıcı ise dişi ve erkeklerde ortalama olarak 6ncı ayda başlar. Fakat, yine kedilerde de görüldüğü gibi ırklara göre ya da boyutlara göre farklılık gösterebilir.

Kedi ve Köpeklerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri dişilerde yerde yuvarlanma, karın üzerinde uzanma, acı acı miyavlama, kuruk köküne dokunulduğunda kuyruğunu yana çekme, sık idrar yapma, sahibine karşı ilginin artması şeklinde kendini gösterir. Erkek kedilerde ise bu belirtiler, sperm püskürtme ve kokulu idrar yapma olarak görülür.

Köpeklerde kızgınlık dönemi belirtileri , dişilerde en belirgin özellik olarak huysuzluk ve huzurluk olarak fark edilir. Olağanın dışında hareketler yapan köpeğinizin emirlere, komutlara uymadığını da görebilirsiniz. Köpeğinizin yaydığı feromon salgısının kokusu, onu dışarı çıkardığınızda yakın çevredeki erkek köpeklerin ilgisini çekecek ve köpeğinize yaklaşmak isteyecektir. Köpeğinizin bu yakınlaşmaya izin vermesi büyük olasılıktır. Bu sebeple, kızgınlık döneminde dişi köpeğinizi tasmasız ve zincirsiz dışarı çıkarmamanız ve kontrolün sizde olması önemlidir. Erkek köpeklerde kızgınlık dönemi belirtileri ise, zaten oyuncu olan erkek köpeğinizin yeni oyunlar ve farklı numaralar eklemes şeklinde görülecektir. Diğer köpekler ile bir araya geldiğinde, birbirlerinin arkasına geçerek ön ayakları ile bellerine sarılma şeklinde oyunlar yapacaklardır. Bu durumda onları sosyal ortamından uzaklaştırmanız köpeğinizin ruh haline olumsuz etki edeceği için doğru değildir. Çünkü bu oyunlar onun doğası gereğidir. Ayrıca benzer hareketleri ve tatmine yönelik girişimleri sizinle ve özellikle bacağınıza sarılıp sürtünme şeklinde de gerçekleştirmeye çalışabilir.

Köpeklerde ve Kedilerde Kızgınlık Süresi

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi 1 ila 3 hafta arasında sürmektedir. Kızgınlık döneminin ilk üç gününde sık idrar yapma görülür. Erkeklere davetkar tavır sergileyen dişi kediler bu 3 günlük süreçte çiftleşmeye müsaade etmez. Sonrasında davranışlarında değişim gözlemlenen dişi kediler, kızgınlığın en üst düzeye ulaştığı anda erkek kedileri çiftleşme için kabul eder. Kediler, kızgınlık döneminde çiftleşmezlerse, yıl boyunca 5 ila 7 defa kızgınlık sürecine girebilirler. Dişi kedinin çiftleşerek hamile kalmasının ardından ortalama 60 gün sonra yavrularını dünyaya getirir.

Dişi köpeklerde kızgınlık dönemi, 4 bölümlük bir süreçte incelenir. İlk olarak "Kızgınlık Öncesi Dönem" gözlemlenir ve bu dönem ortalama 9 gün sürer. Bazı ırklarda 17 güne kadar uzayan bu süreçte dişi, erkeğe çiftleşme için izin vermediği gibi, saldırgan eğilim gösterebilir, ısırmaya çalışabilir ve son olarak engellemek amacıyla karnının üzerine yatar. Bu dönemde vulva, ödem sebebiyle şişkin durumdadır. İkincil olarak "Kızgınlık" yani "Östrus" dönemi başlar. Bu dönem, dişinin vücudunun arka tarafını alçaltarak ve arka bacaklarını gerginleştirerek erkeğe çiftleşme izni verdiği dönemdir. Üçüncü dönem ise "Kızgınlık Sonrası Dönem" olarak adlandırılır ve 50 ila 80 gün kadar sürer. Dişinin vajinal akıntısındaki uyaranların etkisi azalır ve erkek ne kadar çiftleşmeye teşebbüs etse de başarılı olamaz. Son olarak "Sakinlik Dönemi" yaşanır ve bu dönemde herhangi bir belirti yaşanmamakla birlikte genital uzuvlar dinlenmeye geçer.

Kedilerde ve Köpeklerde Kızgınlık Nasıl Önlenir ?

Kedilerde ve köpeklerde kızgınlığı önlemenin bilinen en sağlıklı yolu kısırlaştırma operasyonlarıdır. Kedilerde kızgınlık ilacı , köpeklerde kızgınlık iğnesi vb. yöntemler hayvanın hormonal dengesinde düzensizliklere ve dolayısıyla hastalıklara da sebebiyet verebileceği için tavsiye edilmez.

YORUMLAR