Kanaryanız İçin Doğru Kafes Seçimi

2 hafta önce eklendi

Beslediğiniz kanaryanız için kafes seçimi yaparken atacağınız adımlar ve alacağınız kararlar önemli. Kafesin boyutu ve şekli özellikle önem taşıyor, çünkü kanaryanız hayatının büyük bir kısmını bu kafeste geçirecek ve onun “evi” olarak bu kafes, onun iyiliği için sandığınızdan da daha önemli.

Kanarya Kafesinin Şekli ve Boyutu;

Her şeyden önce kafes, bir papağanın kafesi gibi kesinlikle uzun ve dar olmamalı. Papağan türü kuşlar, doğasında tırmanma olan ve yüksek, uzun alanlarda tırmanarak egzersiz yapmayı tercih eden türlerdendir. Kanaryaların buna ihtiyacı yoktur; onlar aksine zıplar ve uçarlar. Bu yüzden kanaryaların içinde bulundukları alanın enlemesine geniş olması önemli. Kuşunuz yatay olarak uçmayı dikey olarak tercih edeceği için ona uzun ve dar bir kafes yaramaz. Bununla birlikte hem geniş, hem de uzun bir kafes alırsanız, aslında kanaryanız için uçabilmesi ve egzersiz yapabilmesi için ideal şekilde bir kafes edinmiş olursunuz. Bol hareket, onun sağlıklı kalması için oldukça mühimdir, kanarya kafesi seçiminde tasarım ve şirinlikten yerine fonksiyonellik ve ergonomiye önem vermek gerekir.

Kafes ne kadar geniş olursa o kadar iyi.

Bununla birlikte kanaryanızın kafesin içinde egzersiz yapabiliyor olması önemlidir. Hareket sağlık demektir. Sağlık ta mutluluk demektir. Mutlu bir kanarya deyince aklımıza gelen: Tabii ki şakıyan bir kanarya!

Genişçe bir alanı bulunan bir kafes, ona sadece hareket ortamı sağlamaz ve aynı zamanda kafesi istediğiniz gibi dekore etmenizi sağlar. Her şeyden önce kanaryanız kafesin dışındayken içinde bulunduğu tüm odadaki cam ve aynaların kaplanmış olması gerekir; zira kendisi cam ve aynaları ayırt edemeyeceği için hızla uçarken onlara çarparak kendini yaralama riski çok yüksektir.

Kanaryanızın kafesini dekore ederken yemliklerinin ve suluklarının daima tüneklerinin üstünde olmasına dikkat etmelisiniz; aksi takdirde kanaryanızın dışkıları çok kolay bir şekilde yemine ve suyuna karışarak onların pislenmesine yol açabilir. Salıncağı da mümkünse kafesin tam ortasına, en yüksek noktasına yerleştirmeniz faydalı olacaktır.

Kanarya kafesi seçerken kafesin korkulukları önemlidir. İdeal bir kafesin aralıkları 1-1,20 santimetreyi geçmemeli. Yoksa kanaryanız, daha geniş aralıkları olan bir kafesten çıkmaya çalışırken kendine zarar verebilir ve korkulukların arasında sıkışabilir. Bu sebeple 1 cm ideal bir mesafedir.

Kanaryanız için kesinlikle temin etmemeniz gereken bir kafes türü yuvarlak kafestir. Pek çok araştırmaya göre yuvarlak kafesler kuşların kafasını karıştırır ve herhangi bir köşe barındırmadığı için onları güvenlik duygusundan yoksun bırakır. Pek çok hayvan gibi kuşlar da köşe-kenar gibi kuytu alanlarda kendilerini daha güvende hissederler. Onun kafesin içinde rahat etmesini istiyorsanız tercihen köşe hatlı bir kafes almanız çok daha faydalı olur.

YORUMLAR