Hareketsiz Yaşam Tarzı Hayvanları Nasıl Etkiler?

2 hafta önce eklendi

Evcil Hayvanınızın Hareketsiz Yaşam Tarzı

Hareketsiz yaşam tarzı hayvanların hayatlarını riske sokuyor. Evcil hayvanlarını hareketsiz bir yaşama mahkum eden sahipler, hayvanlarının fiziksel ve zihinsel sağlıklarını riske atmaktadır.

Hareketsiz yaşam tarzı hayvanınızı nasıl etkiler?

Hareketsiz yaşam tarzı demek, fiziksel aktivite eksikliği anlamına gelmektedir.

günümüzde bir yerden başka bir yere gitmek için bile harekete ihtiyaç duymuyoruz. Arabalar, trenler, taksiler, otobüsler, metrolar… Tüm bunlar rahat ve hızlı olduğu gibi hareketsiz yaşamı de destekleyen ulaşım araçlarıdır.

Uzun iş saatleri, insanların daha çok oturmalarına ve egzersiz için zaman ayırmamalarına neden olmaktadır. Ancak bu durumun mağdurları sadece insanlar değil.

Evcil hayvanlar için tehlikeli yaşam tarzı

İnsanlar iş yerlerinde daha uzun vakit geçirdikleri için evcil hayvanları da evde hareketsiz ve yalnız vakit geçirmektedir.

Hayvanların bir çoğu günlerinin çoğunu sıkıntıdan uyuyarak ya da oyun oynayarak geçirmektedirler. Günlük egzersiz hareket ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan evcil hayvanların sayısı oldukça azdır. 

Hareketsiz yaşamın sadece insanları etkilediğini düşünmek doğru değildir. Evcil hayvanlar ve esaret altındaki vahşi hayvanlar, bu yaşam tarzının etkilerini vücutlarında hissetmektedirler. Ayrıca, belirtilerin gözükmesi çok da uzun sürmüyor. 

Evcil hayvanınızda hareketsizliğin belirtileri neler olabilir;

Evcil hayvanınızda hareketsizliğin ilk görülebilir belirtisi kilo alımıdır. Egzersiz yapmadıklarında hayvanlar kolay şekilde kilo alır ve günlük işlerini daha az yapar hale gelirler. Bu yaşam tarzı kas kaybı ve güç kaybına neden olarak vücutlarını daha da güçsüzleştirir. 

Ayrıca davranış sorunları ve saldırgan davranışlar, bu hayvanlarda daha belirgin görülmektedir. Hareketsiz kalan hayvanlar için anksiyete, can sıkıntısı ve stres belirtileri görülür. Bazı durumlarda hayvanların diğer hayvanlara ya da insanlara karşı agresif tavırlar sergilediği görülür.

Evcil hayvanınızın hareketsiz yaşam tarzı riskli mi?

Obezite ve hareketsizlik, evcil hayvanınızın sağlığını riske atar. Diyabet, yüksek tansiyon ve kardiyapatoloji gibi birçok hastalık bu hayvanlarda sık sık görülür. Ayrıca, aşırı kilo problemi olan hayvanlar, daha sık eklem sorunları yaşar.

Ayrıca, fiziksel aktivitenin eksikliği hayvanınızın akıl sağlığı üzerinde de olumsuz etki yaratır. Stres, Obsesif Kompulsif Bozukluğuna (OCD) sebep olabilir. Bu rahatsızlığa sahip olan ve egzersiz yapmayan hayvanların sağlıksız bir sosyal hayatı olacak ve bilişsel, duygusal ve sosyal yeteneklerini geliştiremeyecektir. 

Hayvanınızın hareketsiz yaşam tarzını değiştirmek için ipuçları 

Düzenli fiziksel aktivite: Köpeklerin 30-40 dakika sürelerle günde 3 kez yürüyüşe çıkmaları sağlıklıdır. Dışarı çıkmayan hayvanlar, fiziksel ve zihinsel olarak uyarılabilmek için sağlıklı bir ev ortamına ihtiyaç duyarlar.

Dengeli beslenme düzeni: Tüm hayvanlar aktif, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için eksiksiz ve dengeli bir beslenme düzenine ihtiyaç duyar.

Koruyucu ilaçlar: Evcil hayvanlar, sağlıklı kalabilmek için koruyucu ilaçlara ihtiyaç duyar. Buna her altı ayda veteriner kontrolünün ve aşılarının yapılması da dahildir.

Sosyal yaşam: Genel olarak, düzenli olarak yürüyüşlere çıkan hayvanlar daha sağlıklı bir sosyal hayata sahiptir. Ancak, bütün hayvanlara duygusal, bilişsel ve sosyal yeteneklerini geliştirebilme imkanı tanınmalıdır.

YORUMLAR