Hamster Nasıl Beslenir?

2 yıl önce eklendi

Hamsterlar kemirgen hayvanlardır. Yiyeceklerini kemirerek ve yavaş yavaş yerler. Fındık fıstık tarzı sert gıdalardan hoşlanırlar. Çene yapılarından dolayı gıda depolama keseleri ve sindirim sistemleri yapılarından dolayı yumuşak gıdalar hamsterlar için uygun değildir..

Hamsterlar vereceğiniz yiyecekleri ağızlarının içinde bulunan keselerde depolarlar. Daha sonrasında depoladıkları yiyecekleri evlerine taşır ve saklarlar. Yiyecekleri zamana kendileri karar verirler. Yumuşak gıdalar onlara göre olmasa bile, yumuşak gıdalara hayır demezler ancak bu durumun birkaç olumsuz etkisi görülebilir;

• Yumuşak gıdalar tüketen hamsterlar diş uzamasına maruz kalırlar, bu durum onların bir süre sonra yem yiyemez hale gelmesine sebebiyet verir. Sert gıdalar kemirgen hamsterların dişlerinde törpü etkisi yarattığı için keskin ve kolay öğütülebilir bir hal alır.

• Yumuşak gıdaların depolama kesesinden çıkarılması çok zordur.

• Hamsterlar yumuşak gıdaları yuvalarına sakladıklarında , yumuşak gıdalar hızlıca çürür ve kokuya sebep olur.

• Yumuşak gıdalarda su oranı fazla olduğundan hamsterların sindirim sistemine fazlasıyla zarar verir.

Su her canlıda olduğu gibi hamsterlar için de su oldukça önemlidir. Özellikle fındık fıstık gibi gıdalarla beslenen hamsterlar için su oldukça önemlidir. Yine de hamsterlar fazla su içmezler. Satın alabileceğiniz hamsterlar için özel üretilmiş yemler gıda için uygun olacaktır. Ay çekirdeği hamsterların favorileri arasındadır. Fındık, fıstık, ceviz içi, kuşyemi, darı, mısır, kuru kedi ve köpek mamaları, bisküvi, muhabbet kuşu ve papağan krakerleri, bayat ekmek, buğday hamsterlerın severek tükettiği sert gıdalardandır. Hamsterlarınıza haftada iki veya üç defa mavi lahana, ıspanak, havuç, elma, patates gibi meyve ve sebzeler, haşlanmış yumurta gibi vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz. 

Yeni doğan hamster yavruları gözleri açılana kadar anne sütü ile beslenirler. Yeni yeni yem tüketmeye başlayan yavru hasmterlarınıza haşlanmış yumurta ve süt tozu ile hazırladığınız karışımları vermeniz oldukça faydalı olacaktır.

Hamsterlarınıza kesinlikle vermemeniz gereken gıdalar vardır. Bunların en başında çiğ et yer alır. Portakal, mandalina, limon, kavun ve karpuz gibi çok sulu meyveler de hamster için iyi değildir. Ayrıca soğan ve sarımsak türleri de hamsterlara kesinlikle verilmemesi gereken gıdalardandır.

YORUMLAR