Hamster İçin Zararlı Yiyecekler

1 yıl önce eklendi

Hayvan severlerin beslenmesiyle ilgili en merak ettiği “Hamster” olmuştur. Hayvan severler kendilerinden çok evcil hayvanlarını düşünürler ve hiçbir zaman yemeğini esirgemezler. Burada şuna dikkat edilmelidir, hamster için de zararlı yiyecekler bulunmaktadır. Listemize bir göz atmanızda fayda var: Hamsterınız için ölümcül sonuçları ve ciddi sağlık sorunlarına sebep vermemek için, aşağıdaki besinlerden onu uzak tutunuz.

Çikolata ve Kafein: Listemizin ilk sırasında minik dostumuz için tavsiye etmediğimiz bir yiyecektir. Çikolata ve kafein, hamster için sağlığında problemler yaratır. Bu ürünleri tüketmesi durumunda; mide, sindirim ve kalbinde rahatsızlık olabilir. Çikolatada bulunan “Teobromin” adlı madde hayvanın ölümüne neden olabilecek, belki de ciddi zehirlenme yapabilir.

Patates Cipsi: Patates içeriğindeki yağ ve baharat karışımı ile hamsterın sindirim sisteminde ciddi probleme yol açar. Cipsteki doymuş yağ, tuz ve endüstriyel katkılar küçük dostumuzda; sağlık sorunları, hatta obezite olmasına yol açabilir.


Soğan ve Sarımsak : Küçük dostumuz için zararlı besinlerden en önemlisidir. Soğan veya sarımsak, küçük evcil hayvanlar için sakıncalı besinler arasında başı çeker. Kemirgen dostumuzda, bu besinlerin tüketilmesi kırmızı kan hücrelerine hasar vererek onların anemi olmasına yol açabilir.

Turunçgiller: Dördüncü sırada, vitamin deposu olarak sayılan narenciye var. Vitamin bakımından zengin içerikleri olsa bile, kemirgenler için tavsiye edilmez. Turunçgiller yüksek asit içerirler bu da dostunuzun midesinde problemlere sebebiyet verir. Hamsterınızla: portakal, greyfurt vs. meyveleri birlikte paylaşmayınız!

Avokado: Küçük kemirgeninizle paylaşmamanız gereken ölümüne neden olabilecek bir yiyecektir. Avokadoda bulunan “Persin” maddesi vardır. Bu madde yüksek oranda toksin içerir. Dostunuzun avokado tüketmesi onu ölüme götürebilecek kadar tehlikelidir.


Fasulye: Altıncı sırada bir sebze bulunmaktadır. Fasulyede bulunan yüksek lif değeri, hamsterın vücut suyunu kaybetmesine sebep olacaktır. Bu su kaybı da hayvanın bağırsaklarını etkiler. Sonuçta ishal olması kaçınılmazdır.

Domates Yaprakları: Son olarak domates yaprakları gelmektedir. Adı üstünde kemirgendir ve her verilen gibi domates yapraklarını da kemirecektir. Domatesin yeşil yapraklarında toksin maddesi bulunur. Bu da küçük evcil hayvanınız için ölümle sonuçlanan zehirlenme vakalarına sebep olur.


YORUMLAR