Evde Kaplumbağa Bakımı

1 yıl önce eklendi

Uzun ömürlüdürler

Birçok kaplumbağa türü doğru sıcaklık ve nem ortamı yaratıldığında, onlarca yıl yaşayabilirler. Özellikle kırmızı yanaklı su kaplumbağaları için yaşamlarının uzun olması  yaşadıkları akvaryumlarıyla doğrudan bağlantılıdır. Dolayısıyla doğru ekipmanlar ile ona ideal ev ortamı yaratılmalıdır.

Su kaplumbağaları zamanlarının çoğunu karada güneşlenerek geçirirler. Onlara bu ortamı hazırlamak gerekir. Yaratıcılığınızı konuşturacağınız bu akvaryum dekorasyonunu yapmak hem size iyi gelecek hem de kaplumbağanızı her izlediğinizde size bu yaşam alanı ile ilham verecek.  

Suyun yüksekliğinin kaplumbağanın yüksekliğinin en az 1.5 katı olmasına dikkat etmelisiniz. Yüzme alanı boyunun ise kaplumbağanın en az 5 katı olmasında fayda var. Yem yerken oldukça fazla kirlilik yaratırlar ve bu yüzden filtre önemli bir detaydır. Suyun 24 ila 30 derece arasında tutulması gerektiğini ve güneşlenme ihtiyacını karşılamak üzere tam spekturumlu bir UVA/UVB sürüngen lambası edinmeyi unutmayın.  

Kaplumbağalar sahiplerinin seslerini ve görüntülerini tanırlar. Akvaryumun bulunduğu odaya girdiğinizde sizi görürler ve selamlamak üzere su yüzeyine doğru yüzerler. 

Cinsiyeti sürprizlidir: Bir kaplumbağanın cinsiyetini anlamanız için belirli bir olgunluğa gelmiş olması gerekir. Aldığınız su kaplumbağası 10 cm’den küçükse henüz bu olgunluğa erişmemiş ve gerekli boyuta gelene kadar cinsiyetini bilemezsiniz. Doğru beslenme ve yaşam alanı oluşturulması durumunda erkekler 2 ve 4, dişiler ise 3 ve 5 yıl arasında cinsel olgunluğa erişir.

Erkek kaplumbağalar görünürde dişilerden daha küçüktür. Ön ayaklarının tırnakları daha uzundur ve bu tırnakları kendi cinsleriyle kavga ederken ve dişilere kur yaparken su atmak için kullanırlar. Aynı zamanda erkek kaplumbağaların kuyrukları dişilerinkinden daha uzundur.

Bakımı son derece kolay olan su kaplumbağalarının birkaç hareketini bilmeniz, onun dertlerini anlamanız için de faydalıdır. Örneğin bacaklarını geriyorsa keyfi çok yerinde demektir. Kendi bacağını ısırması ise vitamin eksikliğinden ötürü deri değiştirme güçlüğü yaşadığı anlamına gelir. Eğer gözlerinize derin derin bakıyorsa (uzmanlar özellikle soru sorar gibi bakması durumundan bahsediyor) hasta olduğunu haber veriyor demektir. Kendi ekseni etrafında veya sırt üstü dönmesi ise B vitamini eksikliği anlamına gelir. Son olarak kaplumbağanızın gözlerini ovalaması A, akvaryumdaki küçük taş parçalarını yemeye çalışması ise D3 vitamini eksikliğinin göstergeleridir.

YORUMLAR