Dişi Köpeklerde Kızgınlık Dönemi

2 hafta önce eklendi

Köpeklerde adet döngüsü, insanlar ve diğer memeli hayvanlarda olduğundan daha farklıdır. Bu dönem yılda bir ya da iki kez gerçekleşir. Bu nedenle, kızgınlık dönemindeki dişi köpekler ve onların davranışları ile ilgili bazı şeyleri bilmek faydalı olacaktır.

Kızgınlık Dönemindeki Dişi Köpekler;

Hayvanların üreme yöntemleri, türden türe değişiklik gösterir. Köpekler söz konusu olduğunda ise dişi köpekler, köpeğin cinsine ve boyutlarına göre farklı yaşlarda cinsel olgunluğa erişirler. Bu, küçük dişi köpeklerin ilk olarak kızgınlığa gireceği dönem 6 ay ile 12 aylık oldukları dönem arasında değişiklik göstereceği anlamına gelir.

Orta boylu ya da daha büyük köpekler 7-12 aylık arasında oldukları zaman kızgınlık dönemine girebilirler. Ve çok büyük köpekler belki de, 16 aylık ile iki yaşına ulaştıkları zaman arasında bir döneme kadar kızgınlık dönemine girmezler. 

Köpekler kızgınlık döneminde iken bu, köpeğin cinsel olarak olgunlaştığı anlamına gelir. Ancak bu yine de gerçekten de üremeye hazırlar anlamına gelmez. Veterinerler, bir köpek ilk kez bu döneme girildikten sonra hayvanınız hemen gebe kalmamalıdır. Çünkü bu dönemlerinde köpekler hala çok genç dönemlerindedir ve yavru sahibi olmak için hazır bulunmazlar.

Köpekler genel olarak yılda iki kez kızgınlık dönemine girerler. Fakat bu süreler hayvanın yaşı, sağlığı ya da cinsine göre değişiklik gösterebilir. Bazı dişi köpekler sadece yılda bir kez kızgınlık dönemine girerler. 

Kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerin davranışları;

Bir dişi köpek kızgınlık dönemindeyken köpeğinizle birlikte yürüyüşe çıktığınızda, pek çok erkek köpeğin ilgisini çektiğini siz de büyük ihtimalle fark etmişsinizdir. Köpekler bunu içgüdüsel olarak yaparlar. Çünkü dişi köpekler, kokuları ve idrarları aracılığı ile feromon adlı bir hormon salgılarlar.

Bu sebeple, yakınlarda kızgınlık dönemine girmiş dişi bir köpek olduğu zaman bazı erkek köpekler çok can sıkıcı olabilirler. Bunlar, dişi köpeği takip edeceklerdir. Ve köpeğin üzerine çıkmak için mümkün olan her yolu deneyeceklerdir. Bazı erkek köpekler, kızgınlık döneminde olan dişi bir köpeğin uzak bir mesafeden de olsa kokusunu aldıkları zaman evlerinden bile kaçabilirler. 

Her ne kadar bu dönemde her hayvan farklı davranışlar sergilese de, dişi köpekler kızgınlık dönemine girmeden önce ya da halihazırda kızgınlık dönemindeyken gösterdikleri bazı fiziksel işaretler vardır.

Biyolojik seviyede, kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerin gösterdiği en açık işaret, meme uçlarının ve dişilik organlarının şişmesi ve kan kaybetmeleridir. Fakat bu dönemde bazı köpekler kendilerini çok temiz tutmayı da başarabilirler.

Davranışları bazı durumlarda değişiklik gösterebilir;

  • Proöstrus (Kızgınlık Öncesi) 

Bu evrede dişi köpek hala doğurgan değildir.Fakat kanama dönemi başlamıştır ve gittikleri her yere damla damla kan damlar. Bu izleri önlemek için köpekler için özel olarak satılan pedlerden satın almak mümkündür.

Köpek aynı zamanda evden dışarı çıkmak konusunda her zamankinden çok daha gergin görünecektir. Daha sonra bazı cinsel davranışlar sergileyecektir. Ancak henüz hiçbir erkek köpeğin üzerine çıkmasına izin vermeyecektir. 

  • Kızgınlık

Dişi köpekler kanamaları durduğu andan itibaren artık doğurgan değildirler. Bu evre 3-17 gün arasında sürer. Dişi köpek bu süre içerisinde, erkek bir köpeğin üzerine çıkmasına izin verir. Davranışları ise birkaç farklı yönden değişebilir. Yerinde duramama ve çok hareketli olma durumu ya da hatta belki de daha agresif tavırlar sergileyebilirler.

  • Diöstrus (Kızgınlık Sonrası)

Bu evre 60-100 gün arasında sürebilir. Bu, hayvanın döllenip döllenmemiş olmasıdır. Eğer döllenme gerçekleştiyse o halde hayvanın önünde onu bekleyen bir hamilelik, doğum ve ardından da yavruları beslemek olacaktır. Eğer döllenme gerçekleşmediyse, o halde dişi köpek erkek köpekleri geri çevirecektir. Ayrıca çok fazla yemek yiyecek ve karakteri ile davranışları dengeye kavuşacaktır.

  • Anöstrus

Bu evre, cinsel olarak durgunluk döneminin olduğu evredir. Anöstrus evresi, hamile kalmış köpekler için doğumdan sonra başlamaktadır. Hamile kalmamış köpekler için de diöstrus evresinden sonra başlar.Köpekler diğer evreden bu evreye geçişte herhangi bir değişiklik işareti göstermezler. Bu evre ortalama 120 gün sürer . Ve hayvanın bir sonraki üreme dönemine kadar dinlenmesini ve iyileşmesini sağlar.

YORUMLAR