Balıklarınız Nasıl Ürer?

6 ay önce eklendi
Her hayvan gibi balıklarında üreyebilmesi için gerekli koşulların uygun olması gerekiyor. Ama biraz daha özen isteyen bir bakım gerekli. Çünkü balıklar hassas canlılardır. Önce uygun koşulların sağlanıp daha sonra üremeleri için uygun olan ortama bırakarak çoğalmalarını sağlamalısınız.
Bunun için öncelikle;
  • Sabır
  • Yaşam Koşulu
  • Bilgi Edinme en temel unsurlarıdır.

Aslında beslediğimiz balıkların üremesi için gerekli olan, doğal yaşamlarındaki su şartlarını, akvaryum suyuna taklit ederek oluşturmaya çalışmaktır. Balıklarımızın üremesini tetiklemek için, su sıcaklığını arttırabilir ve onları canlı gıdalarla besleyebiliriz. Bazı balıklar hiç bir destek olmadan üretilebilir.

Akvaryumumuzdaki balıkların üretilmesi için, zaman zaman akvaryuma müdahale etmek ve mevcut durumu değiştirmek gerekebilir. Bu müdahalenin mümkün olabilmesi için, üretime uygun teşvik yöntemleri, anaç balıklara uygun bir bakım ve dikkatli bir gözlem olması gerekir.

Yumurta bırakan balıklarda ilkin, erkek ve dişi olarak uygun bir çiftin seçilmesi gerekmektedir. Seçilen çiftlerin renklerinde hiç bir bozukluk olmayacak, diğer kuşaklara intikal edebilecek kusur ve sağlık sorunları bulunmayacak, eşleşmeye hazır durumda bir olgunluğa erişmiş olacaklardır.Yumurta bırakan balıklardan bazıları eşlerini kendileri seçerler. Eşlerini kendileri seçen balıklara eş seçimi konusunda müdahale etmeye gerek kalmaz.

Başarılı ve Sağlıklı bir yavru alınabilmesi için, başta yumurta bırakan balıklar olmak üzere, balıkların üreme için verimli ve olgunluğa ulaşmış bir dönemde olmaları gerekir.Uygun balıklar seçilip, ayrı bir üreme tankına alınmalıdır. Bu süreç içinde ikisini de ayrı ayrı beslemeli bakımları teker teker yapılmalı ve süreç bittikten sonra üremeleri için bir araya getirilmelidirler.

Genel olarak sağlıklı yavrular alabilmek için, yapılacak hazırlıkları ve dikkat edilecek hususlar:

  • Eşleşme için uygun balıkların seçimi 
  • Eşleşmeye uygun balıkların diğer balıklardan ayrılarak üreme tankına alınması. 
  • Çiftleşme, yumurta ve yavruların korunması için, bitkiler, kırık testi ve kayalarla saklanılabilecek alanlar oluşturulması.
  • Anaç balıkların bulunduğu ortamdaki mevcut su sıcaklıklarının değiştirilmesi. 
  • Ph faktörlerinin, balığın üreme koşullarındaki Ph standardına uygun hale getirilmesi 
  • Kısmi su değişikliklerinin sık yapılması.
  • Anaç balıkların beslenmelerinde mevcut durumun değiştirilmesi.Özellikle çiftleşmeden önce, besin çeşitliliği sağlanmalı, anaç balıklara canlı gıdalar verilmelidir.

YORUMLAR