Akvaryum Temizliği Nasıl yapılır?

2 yıl önce eklendi

Balık ölümlerinin çoğu bakımsız akvaryumlar nedeniyle olmaktadır.Küçük balıkların yaşam alanları ne kadar bakımlı ve temiz ise o kadar uzun yaşayacaklardır. Balık ölümlerinin tek sebebi tabi ki temiz ve bakımlı olmamasıyla sınırlı değildir. Balıklarında bizler gibi kendilerine özgü hastalıkları vardır. Akvaryum bakım ve temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekir..

.Akvaryum Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Süs balıklarının dışkıları, yem atıkları ve süs amaçlı koyduğumuz canlı otlardan dolayı akvaryumun yüzeyi ve camlarında kir ve yosunlanma olur. Akvaryum camını ister bez ile isterseniz çift taraflı (mıknatıslı) özel cam silme aparatı ile silebilirsiniz. Düzenli temizlik yaptığınızda camlar fazla kirlenmeyecektir. Beklemiş ve çıkmayan lekeleri cama zarar vermeyecek aparatlarla kazıyabilirsiniz.

Akvaryumunuzda olması gereken bazı balık türleri vardır; en az 2 adet çöpçü balığı 2 tane Japon balığı ve büyük olmak şartı ile 1 tane vatoz balığı olmalıdır.

Akvaryumunuzun kum temizliği için; Çöpçü süs balıkları kumda oluşan pislikleri temizlerler. Japon balıkları ise akvaryum içerisindeki taşları ağızlarına alarak yem atıklarını temizlerler. Camların temizliği için ise vatoz balıklarını akvaryumunuzda besleyebilirsiniz..


YORUMLAR